Protokół X sesja

Protokół Nr X/07

z sesji Rady Miejskiej w Surażu w dniu 14.08.2007r. w siedzibie MGOK w Surażu

 

Ad. 1.

Obrady otworzył i przewodniczył przewodniczący Rady Miejskiej Pan Zygmunt Jarmoc.

Na podstawie listy obecności stwierdził prawomocność obrad.

W sesji uczestniczyło 14 radnych, Burmistrz Suraża, Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy, sołtysi oraz zaproszeni goście (listy obecności stanowią załącznik do protokołu).

 

Ad. 2.

Pan Przewodniczący przedstawił następujący porządek obrad.

 

1.       Otwarcie obrad X Sesji Rady Miejskiej w Surażu.

2.       Przyjęcie porządku obrad .  

3.       Przyjęcie protokołu z obrad IX sesji Rady.                   

4.       Informacja Burmistrza z podjętych działań między sesjami.

5.       Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2007r.

6.       Projekt Uchwały w sprawie określenia planowanych środków na realizację programów operacyjnych w latach 2008-2010.

7.       Projekt uchwały o przystąpieniu do Polskiego Projektu 400 Miast.

8.       Rozpatrzenie podania Stowarzyszenia Nasze Zawyki i ewentualne podjęcie stosownych decyzji.

9.       Interpelacje i zapytania radnych.

10.    Sprawy różne i wolne wnioski.

11.    Zamknięcie obrad X sesji Rady Miejskiej.

Radni Rady Miejskiej porządek obrad przyjęli 14 głosami za, przy jednej osobie nieobecnej.

 

Ad.3.

Przystąpiono do głosowania protokołu z poprzedniej IX sesji Rady Miejskiej w Surażu. Wynik głosowania 11 osób za, 3 osoby się wstrzymały przy jednej osobie nieobecnej.

 

Ad.4.

Burmistrz Suraża Pan Sławomir Halicki przedłożył informacje z podjętych działań między sesjami. Informacja jest załącznikiem do protokołu.

 

Ad.5.

Pani Joanna Łapińska – Skarbnik zapoznała radnych z projektem uchwały X/51 /07 w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2007r.

Pani Marianna Rogalska –Sekretarz Gminy przedstawiła wniosek Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Surażu dotyczący przyznania środków własnych na dofinansowanie zadania własnego gminy, podkreślając, iż ta zmiana powinna być uwzględniona w zmianach w budżecie Gminy.

Radni 14 głosami jednogłośnie przy 14 obecnych opowiedzieli się  za wnioskiem MGOPS.

Sekretarz zapoznała radnych z podaniem Zakładu Pomocy Doraźnej w Łapach w sprawie pomocy finansowej w wysokości 1000 zł na zakup krzesełka kardiologicznego do karetki reanimacyjnej.

Radni postanowili przeznaczyć na ten cel kwotę 600 zł popartą głosowaniem :13 osób za, 1 radny przeciw.

Pani Skarbnik zapoznała radnych z prośbą Pani Dyrektor Gimnazjum o przeznaczenie w budżecie środków na sfinansowanie 7 stypendiów dla uczni z wysokimi wynikami w nauce, informacja stanowi załącznik do protokołu. Radni opowiedzieli się za prośbą Pani Dyrektor.

Uchwałę Nr X/51/07 z dnia 14 sierpnia 2007r. w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2007r. przyjęto 12 osobami za, 2 osoby się wstrzymały przy jednej osobie nieobecnej i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.6.

Pan Burmistrz przedstawił projekt uchwały Nr X/52/07 w sprawie określenia planowanych środków na realizację programów operacyjnych w latach 2008-2010. Pan Burmistrz zwrócił uwagę radnym, iż pracami nad tą uchwałą zajmowała się Małgorzata Rudnicka.

Pan Leszczyński stwierdził, iż w tych programach mało skupiamy się na sprawach poprawy naszych dróg, a kładziemy duży nacisk na kulturę. Jeśli mamy możliwość pozyskania dodatkowych środków to wykorzystajmy je na drogi.

Pan Wiesław Owsiejczuk z pytaniem do Pana Burmistrza co z drogą w Zawykach?

Pan Burmistrz stwierdził, iż Gmina przeznaczyła 65 tys. na dokumentację czterech dróg powiatowych. Powiat jednak nie uwzględnił drogi w Kowalach i ul Białostockiej w Surażu. W sprawie drogi w Zawykach Starostwo zamierza przeznaczyć środki w 2009 roku.

Pan Wojciech Danowski stwierdził, iż drogi powiatowe nie są naprawiane i ulegają dalszej korozji.

Pan Jarosław Wysocki stwierdził, iż Starostwo na początku obiecywało przeznaczyć środki na drogę w Zawykach w latach 2008-2009r. i jak w przypadku chodników w Doktorcach ta inwestycja nastąpi również w późniejszym terminie.

Pan Wiesław Owsiejczuk stwierdził, iż należy złożyć wniosek o odmulenie odcinka rzeki Narwi od Suraża do Doktorc to zwiększy przepustowość rzeki.

Pan Burmistrz zauważył, iż taki wniosek może złożyć Starosta i Urząd Marszałkowski.

Pan Owsiejczuk z pytaniem do Pana Burmistrza, dlaczego Wojewoda odmówił powołania Komisji do oszacowania strat  zalanych łąk.

Pan Burmistrz stwierdził, iż współczynnik zalania nie przekroczył 4 milimetrów.

Pan Danowski stwierdził, iż wszystkiemu jest winien Park, w którym to znajdują się nasze miejscowości.

Sekretarz stwierdziła, iż zgodnie z prawem, właścicielem wód jest Skarb Państwa zaś reprezentantem w terenie jest Starosta. Komisję taką powołuje się tylko w przypadku klęski żywiołowej.

Pani Wanda Łapińska w imieniu  mieszkańców ul Zagumiennej w Surażu przedstawiła radnym problem drogi na ich ulicy. Prosząc o jak najszybsze załatwienie tej sprawy gdyż do tej pory mieszkańcy w swoim zakresie musieli doprowadzać wszelkie media do swoich posesji. Przez 6 lat były Pan Burmistrz Pan Zenon Borowski obiecywał zrobienie tej drogi, która do tej pory nie jest ujęta nawet w inwestycjach Gminy. Prosimy Radnych i Pana Burmistrza aby uwzględnić w planach budżetu Gminy na 2008 rok chociaż wykupienie działek pod tą drogę.

Pan Burmistrz stwierdził, iż są to dla niego nowe nieznane informacje, które na pewno od następnego roku będą brane pod uwagę.

Pani Miłowicka z pytaniem do Pana Burmistrza, na jakim etapie jest prowadzony wykup działek pod tą drogę?

Pan Burmistrz stwierdził, iż jeśli rada zagwarantuje środki na tą inwestycję to będziemy ją realizować.

Pani Dorota Hołowienko stwierdziła, iż w tej chwili nikt nie zarzuci jej prywaty w sprawie drogi.

Uchwałę Nr X/51/07 z dnia 14 sierpnia 2007r. w sprawie określenia planowanych środków na realizację programów operacyjnych w latach 2008-2010 przyjęto 13 głosami za, 1 osoba się wstrzymała, przy jednej nieobecnej, niniejsza uchwała stanowi załącznik do protokołu.

 

 

Ad.7.

Pani Sekretarz zapoznała radnych z  projektem uchwały Nr X/53/07  w sprawie przystąpienia do Polskiego Projektu 400 Miast z tego tytułu Gmina nie ponosi żadnych kosztów. Na koordynatora tego projektu  powołano Małgorzatę Rudnicką, która w ramach swoich obowiązków będzie sprawować pieczę nad tym projektem.

Pan Burmistrz stwierdził, iż w związku z zaangażowaniem Pani Małgorzaty Rudnickiej będziemy musieli stworzyć dla niej 1/2 etatu do  wypełniania wniosków unijnych, gdyż w tej chwili jest ona zatrudniona na ½ etacie w MGOPS sponsorowany przez Wojewodę.

Uchwałę Nr X/53/07 z dnia 14 sierpnia 2007r. w sprawie przystąpienia do Polskiego Projektu 400 Miast przyjęto 10 głosami za, 4 osoby się wstrzymały, przy jednej osobie nieobecnej, niniejsza uchwała stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.8.

Pan Przewodniczący przedstawił radnym podanie Stowarzyszenia Nasze Zawyki i Rady Sołeckiej Wsi Zawyki w sprawie przekazania nieruchomości pod działalność Stowarzyszenia. Podanie stanowi załącznik do protokołu.

Pani Małgorzata Filipczuk- członek Zarządu Stowarzyszenia stwierdziła, iż te 3 lata dzierżawy zaproponowane przez Pana Burmistrza nie gwarantują im zabezpieczenia majątkowego. Trudno jest znaleźć sponsorów inwestujących w nieruchomość nie należącą do Stowarzyszenia. W tej chwili mieszkańcy Zawyk ponoszą koszty w przystosowaniu placu i budynku do użytku, co będzie jeśli po 3 latach dzierżawy Gmina odbierze Stowarzyszeniu nieruchomość, co z wkładem wniesionym przez nas?

Pani Monika Cimoch- członek Zarządu Stowarzyszenia stwierdziła, iż Rada i Gmina będzie miała możliwość odebrać nieruchomość, jeśli Stowarzyszenie nie wywiąże się ze swych zadań obowiązujących w statucie Stowarzyszenia.

Pani Sekretarz Gminy stwierdziła, iż w darowiznę można oddać wówczas, gdy jest określony cel publiczny. Istnieje możliwość prawna przekazania tej nieruchomości w formie przekazania z uwzględnieniem bonifikaty. Gdyby doszło do przekazania z tą bonifikatą to przez okres 10 lat nie można byłoby jej zbyć na inny cel.

Pan Przewodniczący stwierdził, iż jedynie można przekazać tą nieruchomość uwzględniając bonifikatę.

Pan Cezary Leszczyński zadeklarował się, iż skoro oddamy Stowarzyszeniu tą nieruchomość, to on zakłada Stowarzyszenie w Zimnochach i zechce przejąć świetlicę w Zimnochach pod działalność Stowarzyszenia.

Pani Celina Chodorowska zauważyła, iż Stowarzyszenie Przyjaciół Suraża nie domaga się na własność budynku, dzierżawi lokal w Domu Kultury i to im wystarczy. Jak Państwo zamierzają rozwiązać problem ogrzewania budynku przez okres zimowy?

Pani Monika Cimoch zaprosiła Radnych aby przyjechali i zobaczyli w jakim stopniu został zdewastowany budynek pozostawiony przez Gminę.

Pan Owczarczuk mieszkaniec Zawyk stwierdził, iż Stowarzyszenie powstało po to aby ratować budynek przed sprzedażą.

Pan Przewodniczący stwierdził, iż inicjatywa sprzedaży tej nieruchomości wyszła od samych mieszkańców Zawyk i Zawyk – Ferma.

Pan Wiesław Owsiejczuk przyznał rację Panu Przewodniczącemu w związku z inicjatywą sprzedaży tej nieruchomości.

Pan Burmistrz stwierdził, iż w tej sprawie są pewne sprzeczności, brak jest zaufania do władz i do Rady. Rada w sprawie sprzedaży tej działki konsultowała się z mieszkańcami Zawyk i to był sposób na pozyskanie dodatkowych środków do budżetu Gminy. Jeżeli Gmina nie będzie właścicielem tego budynku to nie będzie mogła złożyć wniosku o dofinansowanie na remont budynku.

Stwierdził, iż należy się spotkać ze Stowarzyszeniem i wyjaśnić problemy w tej sprawie.

Pani Monika Cimoch zarzuciła Panu Burmistrzowi, iż jest niesłowny mówiąc o audycie, iż dawno jest złożony na ten budynek a jak się okazuje to jeszcze jest wszystko na etapie projektu.

Pan Owsiejczuk zwrócił uwagę zebranym, iż Gmina przez okres zamknięcia budynku inwestowała poprzez pokrycie dachu, zabezpieczenie okien w budynku.

Pan Leszczyński stwierdził, iż nie opowiedziałby się za uchyleniem uchwały w sprawie sprzedaży tej działki gdyby wiedział, że Stowarzyszenie zechce przejąć budynek na własność.

Pan Adam Sosnowski stwierdził, iż Rada nie jest przeciwko Stowarzyszeniu i jeżeli wykaże się ze swoich celów wówczas Rada ma możliwość wydzierżawienia na okres dłuższy niż 3 lata.

Pan Przewodniczący stwierdził, iż Rada Gminy wykazała się zaufaniem do Stowarzyszenia nie sprzedając tej nieruchomości.

Pani Sekretarz stwierdziła, aby rozwiązać tą sprawę trzeba złożyć formalny wniosek, który będzie poddany głosowaniu.

Pani Celina Chodorowska stwierdził, iż Rada nie może rozdawać mienia gminnego i dlatego składa wniosek o wydzierżawieniu Stowarzyszeniu na 3 lata z możliwością przedłużenia na kolejne 3 lata.

Przystąpiono do głosowania tego wniosku: 11 osób za, 2 osoby się wstrzymały i 1 osoba przeciw, przy jednej osobie nieobecnej.

Pani Monika Cimoch stwierdziła, iż ta umowa, która istnieje nie chroni Stowarzyszenia i nie daje nam praw w zarządzie tej nieruchomości.

Pani Sekretarz stwierdził, iż ta umowa może być do uzgodnienia ze Stowarzyszeniem przyjmując warunki jednej jak i drugiej strony.

Pan Marek Stypułkowki stwierdził, iż dla Uczniowskiego Klubu Sportowego umowa dzierżawy jest przedłużana z roku na rok.

 

 

Ad.9.

Pani Sekretarz zapoznała radnych z pismem Urzędu Wojewódzkiego w sprawie stworzenia właściwych warunków do życia dla rodzin ewakuowanych przez Rząd Rzeczypospolitej z Republiki Iraku, pismo stanowi załącznik do protokołu.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż  ze względu na brak środków finansowych gmina nie będzie w stanie stworzyć i zabezpieczyć godnego życia dla uchodźców.

Zapoznano radnych z pismem w sprawie uchybień w oświadczeniach majątkowych, które stanowi załącznik do protokołu.

Pan Leszczyński stwierdził, iż skoro przeprowadzono kontrolę posesji to chciałby wiedzieć ilu mieszkańców posiada kosze na odpady, a ilu nie zawarło umów z firmami  wywożącymi odpady. Poprosił aby zwrócić się do Spółek Wodnych z wywiązywania się ze swoich zadań poprzez drenaż rzeki Narew.

Pan Leszczyński poprosił o przedłożeniu informacji  o zaleganiu z płatnościami za wodę przez mieszkańców Gminy, należy również przeprowadzić rozeznanie z mieszkańcami Zawyk na temat oczyszczalni w ich miejscowości. Trzeba również zająć się grzybem w Domu Kultury, aby zrobić to jeszcze w ramach gwarancji.

Pan Danowski zaproponował aby zebrać komisję, która spisze usterki i niedociągnięcia po remoncie w Domu Kultury. Z pytaniem do Pana Burmistrza co z przystankiem w Średzińskich, nic się nie dzieje w tym kierunku?

 

 

Ad.10.

Pani Celina Chodorowska zwróciła uwagę, iż przy organizowanym Festynie Rodzinnym nie biorą udziału nauczyciele naszych szkół gdzie w Gminach sąsiadujących to nauczyciele są organizatorami takich imprez. U nas cała organizacja spoczęła na  Pani Sekretarz i pracownikach samorządowych. Należy również zwrócić uwagę, iż od niektórych pracowników nie można wyegzekwować posłuszeństwa w stosunku do osób podwładnych. Pracownika gospodarczego w naszym Urzędzie należy pociągnąć do odpowiedzialności za sprzęt gospodarczy w szczególności za ciągniczek gospodarczy, który jest już w naprawie a był niedawno zakupiony. Gdyby ten ciągniczek znalazł się w odpowiednich rękach jak np. u Pana Mariana Truszkowskiego to na pewno służył by nam przez wiele lat.

Pan Marek Stypułkowski zauważył, iż zatrudnieni u nas pracownicy do prac społecznie użytecznych, pracują jak im się podoba wyznaczając sobie godziny pracy.

Pani Celina Chodorowska stwierdziła, iż podane telefony do Zakładu Wodociągowo-Kanalizacyjnego nie są odbierane przez pracowników.

Pan Owsiejczuk prosił podreperowanie drogi w Zawykach-Fermie i przedłużenie oświetlenia ulicznego do następnej posesji, gdzie sprowadził się nowy właściciel.

Pan Adam Sosnowski zwrócił uwagę, iż od dłuższego czasu uszkodzona droga na ul. Kościelnej nie jest reperowana.

 

Ad.11.

Zamknięcie obrad X sesji Rady Miejskiej w Surażu o godz. 1330

Protokołowała: Sylwia Filipczuk

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miasta Suraż

Wytwarzający/odpowiadający: Adam Kochanowski

Wprowadzający: Adam Kochanowski

Data wprowadzenia: 2007-09-21

Data modyfikacji: 2007-09-21

Opublikował: Adam Kochanowski

Data publikacji: 2007-09-21