PROTOKÓŁ Nr XLII/10 z sesji Rady Miejskiej w Surażu w dniu 30.03.2010 r.

PROTOKÓŁ Nr XLII/10
z sesji Rady Miejskiej w Surażu w dniu 30.03.2010 r. w siedzibie Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Surażu
 
 
Ad. 1.
Obrady otworzył i przewodniczył przewodniczący Rady Miejskiej Pan Zygmunt Jarmoc.
Na podstawie listy obecności stwierdził prawomocność obrad.
W sesji uczestniczyło 15 radnych, Burmistrz Suraża, Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy, sołtysi oraz zaproszeni goście ( listy obecności stanowią załącznik do protokołu).
 
Ad.2.
Pan Przewodniczący przedstawił następujący porządek obrad:
1. Otwarcie obrad XLII Sesji Rady Miejskiej w Surażu.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Informacja Burmistrza z podjętych działań między sesjami.
4. Przyjęcie protokołu z obrad XLI sesji Rady.
5. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2011r. lub projekt uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2011r.
6. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Zawyki.
7. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Doktorce.
8. Projekt uchwały intencyjnej w sprawie wyrażenia woli przystąpienia przez gminę Suraż do projektu pod nazwą: ,,Narwiański Internet Równych Szans’’ realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Oś Priorytetowa 8: Społeczeństwo informacyjne-zwiększenie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.3: Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – e-Inclusion.
9. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010r.
10. Informacja o realizacji Programu współpracy Gminy Suraż z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2009.
11. Interpelacje i zapytania radnych.
12. Sprawy różne i wolne wnioski.
13. Zamknięcie obrad XLII sesji Rady Miejskiej w Surażu.
Radni Rady Miejskiej w Surażu porządek obrad przyjęli 15 głosami za .
 
Ad.3.
Burmistrz Suraża Pan Sławomir Halicki przedłożył informacje z podjętych działań między sesjami. Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Ad.4.
Przystąpiono do głosowania protokołu z poprzedniej XLI sesji Rady Miejskiej w Surażu. Wynik głosowania 15 głosami za.
 
Ad.5.
Pani Sekretarz zapoznała radnych z projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2011r. i projektem uchwały w sprawie nie wyrażania zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2011r.
Radni zadecydowali przyjąć projekt uchwały Nr XLII/218/10 z dnia 30 marca 2010r. w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2011r. przyjęto ją 15 głosami za.
Uchwała Nr XLII/218/10 z dnia 30 marca 2010r. w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2011r. stanowi załącznik do protokołu.
 
Ad.6.
Pan Burmistrz zapoznał radnych z projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Zawyki.
Pan Puziuk stwierdził, iż należy uwzględnić w tym planie dodatkowo remont kaplicy w Zawykach na lata 2011-2012
Pan Burmistrz stwierdził, iż w tym wypadku musiałbym znać koszty orientacyjne tej inwestycji.
Pan Przewodniczący stwierdził, iż należy przełożyć te dwa plany odnowy miejscowości Zawyk i Doktorc na następną sesję po udostępnieniu wszystkim radnym tych planów.
Pan Burmistrz stwierdził, iż to są plany stworzone przez samych mieszkańców których jesteście przedstawicielami, ja te plany jedynie przekładam i piszę zamiast zlecać to firmom zewnętrznym, myślę że warto uszanować wolę mieszkańców i zagłosować na dzisiejszej sesji nie przekładając na następną, dlatego że do 20 kwietnia kończy się nabór składania wniosków do Lidera. Jak nie dołączymy planów to odrzucone zostaną wnioski.
Pan Leszczyński stwierdził, iż skoro sam Pan to opracowywał to można to było przygotować na wcześniejszą sesję.
Pani Chodorowska stwierdziła, iż nie ma problemu żeby następną sesję zrobić przed 20 kwietnia, a to będzie czas dla radnych na zapoznanie się z tymi materiałami w szczególności interesują nas sprawy gospodarcze, inwestycyjne.
Pan Burmistrz stwierdził, iż te plany obejmują wszystkie inwestycje robione przez różne instytucje przewidziane na daną miejscowość, plany takie zawierają w miarę kompleksowo zebrane informacje, nie przywiązujcie uwagi kto składa i czyje są środki.
Pan Leszczyński stwierdził, iż należy na wszystko zwracać uwagę gdyż od dwóch lat płacimy za olej do budynku po byłym gimnazjum w Doktorcach. Proponuję skoro tak pięknie rozwijają się i pracują stowarzyszenia na terenie Doktorc to niech przejmą ten budynek i utrzymują we własnym zakresie.
Przystąpiono do głosowania nad przeniesieniem tych dwóch projektów uchwał w sprawie planu odnowy miejscowości Zawyk i Doktorc na następną sesję. Wynik głosowania: 11 za, dwie osoby przeciw i dwie osoby się wstrzymały.
 
Ad.8.
Projekt uchwały intencyjnej w sprawie wyrażenia woli przystąpienia przez gminę Suraż do projektu pod nazwą: ,,Narwiański Internet Równych Szans’’ realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, OŚ Priorytetowa 8: Społeczeństwo informacyjne-zwiększenie innowacyjności gospodarki, Działalnie 8.3: Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu-e-Inclusion.
Pan Wysocki zwrócił się z pytaniem kto będzie finansował internet w tych czterech miejscach wskazanych pod świetlicę.
Pan Leszczyński stwierdził, iż w tym projekcie pisze kto będzie finansował my jako gmina dokładamy 66 tys. i przez okres 5 lat mamy zagwarantować środki na utrzymanie trwałości tego projektu. W tym projekcie uwzględnione jest, że infrastrukturę ma robić eska internet ale jak to jest sokoro eska internet i tak miała na naszym terenie to robić wcześniej. Czy te pieniądze które przyjdą z zewnątrz to na zakup komputerów dla tzw. biednych?
Pan Stypułkowski stwierdził, iż projekt ten obejmuje zatrudnienie 4 osób na ½ etatów przez okres 5 lat.
Pan Lesczyński stwierdził, iż dlatego budzi to moje wątpliwości co do tego projektu, gdyż każdego stać zakupić we własnym zakresie komputer. Nadmieniam, iż przy tym podziale dla kogo należy sprezentować komputer będzie wielka zadyma.
Pan Burmistrz stwierdził, iż program ma na celu wyrównywanie szans w gminie a szczególnie pomoc dzieciom i młodzieży z rodzin najbiedniejszych. My szczycimy się w szkole, że kilku uczni zdobywa nagrody w konkursach ale to jest za mało, dlatego trzeba ten cały dół tych którzy sobie nie radzą, źle się uczą dać im szansę pomóc. Eska internet jest firmą prywatną, która buduje sieć w naszej gminie my jedynie możemy ją wspierać.
Pan Przewodniczący stwierdził, iż będąc w Białymstoku na dzielnicy, gdzie zamieszkują niby ludzie biedni u wszystkich zamontowane są anteny satelitarne i stoją nie byle jakie samochody.
Pan Stypułkowski stwierdził, iż taki biedny będzie stał cały dzień w parku, a my będziemy im dawać za darmo komputery.
Pan Leszczyński stwierdził, iż ci sami stoją po zapomogę i ci sami stoją za winem w kolejce i my mamy jeszcze im dawać komputery, nigdy na to się nie zgodzę. Nadmienił, iż ta skuteczność tej eski to żadna gdyż Rynki, Średzińskie, Zimnochy dalej nie mają dostępu do Internetu.
Pan Wysocki stwierdził, iż jestem za wdrażaniem Internetu ale nie koniecznie za zakupem komputerów.
Pan Wołoszczyk stwierdził, iż należy być wdzięcznym Burmistrzowi, iż myśli o tych ludziach najbiedniejszych.
Pan Danowski stwierdził, iż opieka nasza jest za bardzo rozbudowana, dlatego że trzecie pokolenia korzystają z pomocy opieki społecznej i my teraz mamy dawać im za darmo komputery, to nie do pomyślenia.
Pan Burmistrz stwierdził, iż ja tych komputerów nie będę dzielił i nie będę decydował kto dostanie, szkoła wskaże dzieci zdolne, a Pomoc Społeczna ma wyeliminować tych ,,niebieskich ptaków’’ w których jest problem z alkoholem. Bardzo dobrze, że ten projekt wpisuje się w to co robimy teraz będzie sieć internetowa i można będzie wyposażać cztery świetlice na terenie gminy.
Pan Leszczyński zwrócił się z pytaniem, a dlaczego tylko cztery skoro jest więcej świetlic.
Pan Burmistrz stwierdził, iż pozostałe to remizy strażackie. Myślę, iż jak dla firmy będzie się opłacać to założy internet w pozostałych miejscowościach. Po przez ten projekt mamy możliwość zatrudnienia czterech młodych ludzi na połówkę etatu jako opiekuna świetlicy. Jeżeli społeczeństwo samo się zorganizuję to nie widzę przeszkód aby po trzech latach oddać w opiekę dla stowarzyszeń. Dostęp w dzisiejszych czasach do informacji do korzystania z Internetu jest bezcenny dlatego trzeba dać szansę.
Pan Leszczyński stwierdził, iż o tym przystąpieniu do tego projektu dowiedziałem się z gazety czyli w tym momencie podjął już Pan w tej sprawie decyzję, a teraz my mamy za tym głosować. Jest mi bardzo przykro jak nas Pan traktuje, cały czas podkreśla Pan, że co rada karze to Pan wykonuje ale jak rada kazała włączyć światło uliczne czy parę innych rzeczy to do dziś dnia Pan tego nie wykonał.
Pan Owsiejczuk zwrócił się z pytaniem skąd gmina weźmie pieniądze na te dodatkowe etaty w świetlicach na ten wskazany okres pięcioletni. Mamy inne ważniejsze potrzeby poprawy dróg polnych na które wyjeżdżają rolnicy bardzo drogim sprzętem, który ulega uszkodzeniu przez zły stan dróg. Niestety pomóc osobom ciężko pracującym – rolnikom to nie, ale tym nierobom to za darmo będziemy wyposażać w komputery.
Pan Przewodniczący stwierdził, iż nie wiadomo czy będzie gminę stać za trzy lata płacić na ten program gdyż zadłużenie gminy wzrasta, a spłaty kredytów zaciągnięte na bieżące inwestycje rosną.
Pan Danowski stwierdził, iż rada nie zgodzi się na zatrudnianie osób na te świetlice, dlatego że to jest związane z dodatkowymi kosztami utrzymania tych świetlic, nas jako gminę nigdy nie będzie stać na realizację tego programu.
Pan Burmistrz stwierdził, iż myślą Państwo tylko o sprawach przyziemnych istotnych nie myślicie o człowieku o rozwoju człowieka, czy mało dróg zrobiliśmy w tej kadencji.
Pan Owsiejczuk stwierdził, iż przez całą kadencję prosiłem pana o podsypanie drogi żwirem i do tej pory się nie doczekałem.
Pan Burmistrz stwierdził, iż na następną sesję przygotuję wykaz dróg w kilometrach zrobionych w ciągu całej kadencji. Co do zarzutów Pana Leszczyńskiego to chcę powiedzieć, że sesje są raz na miesiąc, jeżeli wchodzą projekty konkursy to należy szybko na nie odpowiedzieć dlatego ja decyduję o przystąpieniu do projektu ale moje wstępne deklaracje nie są wiążące dlatego do jutra musimy podjąć tą uchwałę. Jeżeli nie wyrażą Państwo zgody to ten projekt to przez nas trochę padnie. Na terenie województwa tworzone są trzy takie pilotażowe projekty dla 10 gmin my jesteśmy gminą wybraną.
Przystąpiono do głosowania w/w projektu uchwały: 3 osoby za, 10 osób przeciw i 2 osoby się wstrzymały.
 
Ad.9.
Projekt uchwały Nr XLII/219/10 z dnia 30 marca 2010r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010r.
Pan Leszczyński zwrócił się z pytaniem do Pana Burmistrza, dlaczego nie uwzględniono łazienek w OSP w Surażu we wniosku do Lidera tylko przeznacza się środki z budżetu w kwocie 11 tys. zł. i dlaczego zamiast remontu OSP w Zawykach będzie się robiło Kowale?
Pani Chodorowska stwierdziła, iż należy uwzględnić w budżecie zdjęcie środków przeznaczonych na projekt : ,,Narwiański Internet...’’ skoro nie przyjęto tej uchwały przez radnych. Zwróciła się z pytaniem dlaczego na początku roku zwiększamy środki na oświetlenie uliczne w kwocie 6 tys. zł. i na oświatę.
Pani Skarbnik stwierdziła, iż zwiększono środki na oświatę w kwocie 11 tys. w tym 4 tys. na szkołę 4 tys. zł na gimnazjum oraz 2 tys. zł na przedszkole. W przypadku przedszkola te środki przeznaczono na aktualizację kosztorysu na termomodernizcję tego budynku. Natomiast środki zwiększone na oświetlenie uliczne przeznaczone są na dodatkowe zamontowanie oświetlenia ulicznego w Zimnochach.
Pan Burmistrz stwierdził, iż OSP lub remiza nie mogą być odrębnym beneficjentem tych środków z Lidera dlatego musieliśmy przekwalifikować tą remizę w Kowalach na świetlicę.
Pan Puziuk zwrócił się z pytaniem co z OSP w Zawykach?
Pan Burmistrz stwierdził, iż całość środków zaplanowanych w tym budżecie została przeznaczona na wyposażenie OSP w Zawykach.
Uchwałę Nr XLII/219/10 z dnia 30 marca 2010r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010r. przyjęto 15 głosami za i stanowi załącznik do protokołu.
 
Ad.10.
Pani Sekretarz zapoznała radnych z informacją o realizacji Programu współpracy Gminy Suraż z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2009, która stanowi załącznik do protokołu.
Pan Puziuk zwrócił się z pytaniem czy Stowarzyszenie też może przystąpić do tego programu?
Pani Sekretarz stwierdziła, iż stowarzyszenie jak najbardziej może przystąpić do tego programu, ale pod warunkiem, że spełni kryteria zgodnie z ogłoszoną na dany rok ofertą konkursową.
 
Ad.11.
Pani Chodorowska zwróciła się z pytaniem ile gmina dokłada do zatrudnienia każdego pracownika z Urzędu Pracy i czy jest naprawdę konieczność zatrudnienia dodatkowych trzech osób z Urzędu Pracy? Czy szkoła nie podjęłaby się zorganizowania w tym roku festynu rodzinnego i czy rzeczywiści jest potrzeba palenia przez cały dzień w naszych budynkach. Czy jest sens zapalać na te pół godziny rano oświetlenie uliczne, gdyż te żarówki najwięcej ciągną prądu przy samym włączeniu, warto i tutaj pomyśleć o oszczędności. Co w sprawie użytkowania autokaru szkolnego przez klub Znicz?
Pan Owsiejczuk stwierdził, iż przy akcji posesja proszę wziąć pod uwagę problemy z bezpańskimi psami wałęsającymi się po gminie, mógłby dzielnicowy zadziałać w tej kwestii.
Pan Stypułkowski stwierdził, iż Pan Burmistrz mija się z prawdą gdyż stwierdził, iż to rada wstrzymała autokar szkolny dla klubu Znicz, podobno zwiększył Pan dotację dla klubu czy te pieniądze pochodziły z Pana prywatnych środków. Jeżeli zabierzemy autokar dla klubu w ramach oszczędności to tym wypadku nie mógłby być on udostępniany do wożenia żadnych zespołów ludowych, delegacji na wynajem pogrzebów i weseli. Jak oszczędzamy to oszczędzajmy na wszystkim a nie tylko na klubie Znicz.
Pan Wołoszczyk stwierdził, iż budżet w Zniczu powinien pokrywać w swoim zakresie pobór prądu, wody a nie płacą teraz na to wszyscy mieszkańcy gminy.
Pan Przewodniczący stwierdził, iż ta woda na stadion jest wykorzystywana w ramach płukania linii wodociągowej.
Pan Stypułkowski stwierdził, iż odkąd woda jest wykorzystywana do podlewania murawy na stadionie to woda nie leje się drogą.
Pan Danowski stwierdził, iż drogi po zimie są bardzo w złym stanie i są naprawiane byle jak, między Ostaszami a Lesznią na wzgórku należy wymienić podłoże gdyż te naprawy nic nie dają.
Pan Owsiejczuk stwierdzali, iż należy powymieniać zasuwy we wszystkich sołectwach chociaż te najważniejsze odcinające każdą wieś, gdyż w przypadku awarii wszyscy mieszkańcy nie mają wody.
Pan Wołoszczyk stwierdził, iż należy przedstawić rozwiązania co do naszej szkoły w Doktorcach.
Pan Leszczyński proponuję skorzystać z pracowników skierowanych z Urzędu Pracy i własnymi siłami zrobić chodniki w Kowalach z pozyskanych płytek w   Zawykach. Apeluję do Pani Dyrektor aby pobierać opłaty za wynajem hali sportowej czy boiska Orlik.
Pan Stypułkowski stwierdził, iż przy projekcie i budowie Orlika wyraźnie jest zaznaczone że ma być użytkowany za darmo.
Pan Leszczyński stwierdził, iż to tylko mieszkańcy gminy mogą użytkować za darmo a inne kluby i organizacje powinny płacić.
Pan Manoś prosiłbym o zwrócenie się do jednostki odpowiedzialnej za drożność koryta rzeki i uprzątnięcie z krzaków, które zaczynają przerastać most w Surażu.
Pan Burmistrz stwierdził, iż do wszystkich interpelacji odniosę się na następnej sesji.
 
Ad.12.
Pan Przewodniczący stwierdził, iż po rozmowach i złożonej propozycji przejęcia wodociągów przez Gospodarstwo Pomocnicze Rada musi podjąć decyzję w tej kwestii.
Pani Sekretarz zapoznała radnych z pismem tegoż Gospodarstwa z ich propozycją i wyliczeniami cen za wodę i kanalizację, która stanowi załącznik do protokołu.
Pan Leszczyński stwierdził, iż należy spróbować wejść w spółkę z tym Gospodarstwem Pomocniczym, gdyż w tym momencie i tak woda u nas jest droższa tyle tylko że gmina tą różnicę dokłada. Dlaczego by nie spróbować, powstaje nowa jednostka, która może być szansą dla gminy, jak nie będzie nam pasować to po 18 miesiącach możemy zerwać umowę. Trzeba to poddać pod głosowanie tak żeby każdy radny się wypowiedział, dlatego że na dzień dzisiejszy nasze wodociągi leżą.
Pan Przewodniczący stwierdził, iż po rozmowie z nimi nie mogli nam zagwarantować zwiększenia poboru naszej wody dla sąsiednich gmin. Stwierdził, iż Łapy też nie są zainteresowane ze względu na kryzys w zakładzie, i duże zadłużenie.
Pani Chodorowska zwróciła się z pytaniem na jakiej podstawie wyliczono te 2,20 zł netto na m3 wody czy robiona była kalkulacja naszych kosztów rzeczywistych?
Pan Zenon Jarmoc mieszkaniec Suraża stwierdził, iż w chwili obecnej nic się nie robi w związku z nielegalnymi podłączeniami lub brakiem podłączy do kanalizacji i wody.
Pan Leszczyński stwierdził, iż właśnie ten problem może rozwiązać to gospodarstwo jakby przejęły nasze wodociągi.
Pan Hryniewicki Henryk –mieszkaniec Suraża stwierdził, iż dla dużych gospodarzy to będzie wiązało się z duża podwyżką wody.
Pan Leszczyński stwierdził, iż w chwili obecnej to my wszyscy ponosimy koszty gdyż gmina dokłada 60 tys. zł do wodociągów.
Pan Leszek Holak-mieszkaniec Suraża stwierdził, iż w tym momencie woda gdzieś idzie i nikt nie wie gdzie. Stwierdził, iż 4 lata temu woda była tańsza i gmina dofinansowała w kwocie 10 tys. zł a teraz dokładamy 60 tys zł.
Pan Owsiejczuk stwierdzali, iż w to wchodzą wszelkie remonty sprzętu.
Pan Przewodniczący stwierdził, iż w tamtej kadencji nie był zrobiony ani jeden odżelaziacz, a my wymieniliśmy dwa odżelaziacze i kilka hydrantów.
Pan Wysocki stwierdził, iż w oparciu o dobro gminy to podzielam zdanie Pana Leszczyńskiego, ale jeśli chodzi o dobro indywidualnych mieszkańców to nam ta propozycja tegoż Gospodarstwa się nie opłaca. 
Pan Przewodniczący stwierdził, iż gmina dokładając do wodociągów dokłada z naszych podatków, a wiec sami mieszkańcy dotują tą wodę.
Pan Wołoszczyk stwierdził, iż ta firma byłaby tylko potrzebna do wyegzekwowania nielegalnych podłączy.
Pan Stypułkowski stwierdził, iż to możemy zrobić w swoim zakresie tylko skuteczności nie ma.
Pan Laskowski zaproponował aby dać czas ok. dwóch miesięcy dla naszych pracowników wodociągowych aby zajęli się nielegalnymi podłączeniami do sieci, a jak nie, to podziękować za współpracę i przystąpić do spółki z tym gospodarstwem.
Pan Wysocki złożył wniosek formalny o przejęciu całej szkoły w Doktorcach pod Stowarzyszenie a do tego czasu wstrzymać się z przetargiem działki z spod remizy.
Przystąpiono do głosowania powyższego wniosku formalnego, wynik: 15 głosów za.
Pani Sekretarz stwierdziła, iż w związku z powyższym wnioskiem formalnym musimy podjąć uchwałę, która unieważni ogłoszony przetarg na sprzedaż działki na której stoi remiza.
Projekt uchwały Nr XLII/220/10 z dnia 30 marca 2010r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXX/165/09 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 28 kwietnia 2009r. w sprawie przeznaczenia do sprzedaży działek położonych na terenie wsi Doktorce przyjęto 15 głosami za.
Uchwała Nr XLII/220/10 z dnia 30 marca 2010r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXX/165/09 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 28 kwietnia 2009r. w sprawie przeznaczenia do sprzedaży działek położonych na terenie wsi Doktorce stanowi załącznik do protokołu.
Pan Stypułkowski zwrócił się z pytaniem jakie jest stanowisko co do korzystania z autokaru szkolnego przez Klub Znicz, gdyż to Pan Burmistrz wstrzymał autokar.
Pan Przewodniczący zaproponował przegłosowanie tej kwestii składając wniosek formalny za udostępnieniem autokaru szkolnego jak do tej pory dla Klubu Znicz.
Przystąpiono do głosowania, wynik: 6 osób za, 8 przeciw i 1 osoba się wstrzymała.
Pani Sekretarz zapoznała radnych z petycją mieszkańców Kowal, celem ujęcia żądanych inwestycji w budżecie gminy na 2010r. i stanowi załącznik do protokołu.
Pan Leszczyński stwierdził, iż ja już wcześniej wypowiedziałem się jak można zrobić własnymi siłami naprawę tych chodników.
Pani Sekretarz prosiła radnych o zajęcie stanowiska w stosunku do zatrudnienia na roboty publiczne dodatkowe dwie osoby z Urzędu Pracy znajdujące się w ciężkiej sytuacji materialnej.
Pan Laskowski zaproponował aby na następną sesję przygotować harmonogram prac dla tych osób.
Radni zgodzili się na ujęcie tych zmian w budżecie gminy.
Pani Irena Gradkowska-Kuryś - sołtys Rynek serdecznie wszystkim radnym i pracownikom Urzędu podziękowała za to, że inwestycja w Rynkach doszła do skutku.
Pan Przewodniczący stwierdził, iż po pozytywnym przyjęciu wniosku na kompleksowy remont przedszkola wraz z placem, jest możliwość pozyskania środków na ten rok, koszt tej inwestycji jest 800 tys. zł połowę pozyskamy ze środków unijnych. Proponuję zobligować Pana Burmistrza aby doprowadził do tej inwestycji.
Pani Chodorowska stwierdziła, iż inwestycja drogowa w Zawykach po przetargu jest o milion złotych mniejsza tym samym gmina dokłada 250 tys. zł mniej i możemy te środki przeznaczyć na remont przedszkola w tym roku.
Pani Skarbnik stwierdziła, iż do tej inwestycji gmina musi dołożyć 600 tys. zł. cała inwestycja kosztuje 1 milion, a 400 tys. zł dostajemy dofinansowania. Nadmieniła, iż z tych zaoszczędzonych pieniędzy z przetargu w Zawykach 50 tys. miała być przeznaczona na wymianę przyłączy wodociągowych w Zawykach ale bez wymiany hydrantów.
Pan Przewodniczący stwierdził, iż nawet jak zabraknie środków to należałoby dobrać kredytem i tą inwestycję remontu przedszkola zrobić.
Pani Skarbnik stwierdziła, iż jak Państwo podejmą decyzję tak ja będę musiała wprowadzić tą zmianę w budżecie na następną sesję.
Pan Laskowski stwierdził, iż jak mamy brać pożyczkę to proponuje krótkoterminową tak aby spłacić ją w następnym roku.
Pan Leszczyński stwierdził, iż jak mamy robić to trzeba przystąpić jak najwcześniej to cena inwestycji może być mniejsza bo jak będziemy robić pod koniec roku to ceny w przetargach wychodzą zawsze wyższe.
Pan Przewodniczący w imieniu radnych zobowiązał Pana Burmistrza do poczynienia kroków aby realizacja tej inwestycji miała miejsce już w te wakacje.
Pan Wołoszczyk stwierdził, iż wracając do promocji to tylko ten Burmistrz wypromował Suraż i nie ma o czym gadać.
Ad.13.
Zamknięcie obrad XLII sesji Rady Miejskiej w Surażu o godz. 1315
 
Protokołowała: Sylwia Filipczuk
 
                                                                         Przewodniczący Rady Miejskiej
                                                                                  Pan Zygmunt Jarmoc
 
 
 
 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Surażu

Wytwarzający/odpowiadający: Marek Uszyński

Wprowadzający: Marek Uszyński

Data wprowadzenia: 2010-04-16

Data modyfikacji: 2010-04-16

Opublikował: Marek Uszyński

Data publikacji: 2010-04-16