Stypendia i zasiłki szkolne

Stypendia i zasiłki szkolne
 
 Pomoc materialna o charakterze socjalnym

Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
1) stypendium szkolne,
2) zasiłek szkolny.

 

Pomoc materialna o charakterze socjalnym może być udzielona zamieszkałym na terenie Gminy Suraż:

  • uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
  • wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno – wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

 

Stypendium szkolne może zostać udzielone uczniowi, o którym mowa powyżej zamieszkałemu na terenie Gminy Suraż, znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie tej występują okoliczności tj. bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także, gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

 

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 ze zm.). Dochód rodziny ucznia nie jest większy niż 600 zł netto na osobę. 

 

 Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego mogą składać:
1) rodzice ucznia lub prawni opiekunowie,
2) pełnoletni uczeń,
3) dyrektor szkoły, do której uczęszcza uczeń.

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku:

1) uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego - do dnia 15 lutego danego roku szkolnego;

2) słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października danego roku szkolnego.


W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa powyżej. Za uzasadniony przypadek uważa się przede wszystkim nagłe, znaczne pogorszenie się sytuacji materialnej rodziny ucznia.

Wymagane dokumenty:

Do wniosku o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym należy dołączyć:

  • zaświadczenie od pracodawcy lub oświadczenie o wysokości dochodów netto uzyskanych przez członka rodziny w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku,
  • decyzję starosty o uznaniu lub odmowie uznania za osobę bezrobotną, tracie statusu osoby bezrobotnej , o przyznaniu, odmowie przyznania, wstrzymaniu, wznowieniu wypłaty oraz utracie lub pozbawieniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia szkoleniowego, stypendium, dodatku aktywizacyjnego albo oświadczenia o pozostawaniu w ewidencji bezrobotnych lub poszukujących pracy,
  • zaświadczenie lub oświadczenie o otrzymywaniu świadczeń dla bezrobotnych;
  • oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i nie osiąganiu dochodu,
  • oświadczenie o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych;
  • zaświadczenie lub oświadczenie o otrzymywaniu świadczeń z MGOPS,
  • oświadczenie wnioskodawcy dotyczące środków na utrzymanie w przypadku braku możliwości udokumentowania dochodów w rodzinie,
  • decyzja w sprawie wymiaru podatku (nakaz płatniczy), zaświadczenie lub oświadczenie o powierzchni gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych,
  • decyzję lub odcinek renty/emerytury, świadczeń przedemerytalnych lub oświadczenie o wysokości otrzymywanych świadczeń za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku.
  • Zaświadczenie o wysokości opłaconych składek KRUS za kwarta poprzedzający miesiąc złożenia wniosku lub dowód zapłaty

Miejsce złożenia i odbioru:

 Wnioski o stypendium szkolne należy składać w Urzędzie Miejskim w Surażu, ul. 11 Listopada 16 pokój nr 7.

 

Termin odpowiedzi:

Termin załatwienia sprawy jest uzależniony od terminu przekazania dotacji celowej z budżetu państwa na pomoc socjalną uczniom oraz od kompletności złożonego wniosku, wynosi do 2 miesięcy.

Tryb odwoławczy:

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego Białymstoku, za pośrednictwem organu wydającego decyzję, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

 

Uwagi:

  1. Uczeń / słuchacz traci prawo do przyznanego stypendium szkolnego w sytuacji:
  • ustania przesłanek warunkujących przyznanie świadczenia,
  • wykorzystywania stypendium niezgodnie z celem, na jaki zostało przyznane,
  • rezygnacji z nauki,
  • braku rozliczenia sposobu wydatkowania przyznanego stypendium szkolnego w wyznaczonym terminie.

 

Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego

  • Zasiłek szkolny przyznawany jest, na wniosek osób uprawnionych do przedkładania wniosków o stypendium szkolne a także z urzędu, w sytuacji przejściowego znalezienia się ucznia i jego rodziny w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
  • Wystąpienie zdarzenia losowego powodującego trudną sytuację materialną powinno być udokumentowane przez osobę składającą wniosek.
  • Zasiłek szkolny przyznawany jest jednorazowo, raz lub kilka razy w roku niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
  • Wniosek o zasiłek szkolny można składać w terminie nie dłuższym, niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
  • Uchwała Nr  XXIII/144/21 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 czerwca 2021r. sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Suraż.

 

Sprawę prowadzi:

Urząd Miejski w Surażu

ul.11 Listopada 16, 18-105 Suraż
Tel.: (85) 65 03 186

 

Załączniki do pobrania:

Wniosek o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym

 

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Stanu Cywilnego

Wytwarzający/odpowiadający: Urząd Miejski w Surażu

Data wytworzenia: 2008-07-23

Wprowadzający: Marek Uszyński

Data wprowadzenia: 2008-07-23

Data modyfikacji: 2024-01-25

Opublikował: Łukasz Laskowski

Data publikacji: 2008-07-23