zarządzenie 6/1/07

ZARZĄDZENIE NR 6/1/07

BURMISTRZA SURAŻA

z dnia 30 marca 2007r.

 

w sprawie wprowadzenia regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

w Urzędzie Miejskim w Surażu

 

 

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (Dz. U. z 1996r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) zarządza się co następuje:

 

§ 1

 

Wprowadzam Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Urzędzie Miejskim w Surażu, stanowiący załącznik do niniejszego Zarządzenia.


§ 2

 

Traci moc zarządzenie wewnętrzne nr 7/2003 Burmistrza Suraża z dnia 27 marca 2003r. w sprawie wprowadzenia regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Urzędzie Miejskim w Surażu.

 

§ 3

 

Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

 

Burmistrz Suraża

Sławomir Halicki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik

do zarządzenia nr 6/1/07

Burmistrza Suraża

z dnia 30 marca 2007r.

 

REGULAMIN ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

W URZĘDZIE MIEJSKIM W SURAŻU

 

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (Dz. U. z 1996r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. nr 43, poz. 168, z późn. zm.) ustala się w uzgodnieniu z przedstawicielem pracowników Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

I. Zasady ogólne

§ 1

1.       Przyznawanie usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

2.       Fundusz jest funduszem spożycia zbiorowego i nie korzystanie z niego nie daje pracownikowi podstaw do żądania jakiegokolwiek ekwiwalentu.

3.       Rozpatrywanie i kwalifikacja wniosków i podań osób uprawnionych do korzystania z usług, świadczeń i dopłat z Funduszu dokonuje Komisja Socjalna.

4.       Zarządzanie środkami ZFŚS należy do kompetencji Burmistrza Suraża.

5.       Pracodawca rozpatruje wniosek w terminie 14 dni.

II. Tworzenie funduszu

§ 2

1.       Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.

2.       Odpis podstawowy na fundusz nalicza się corocznie według zasad określonych w art.5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

3.       Środki funduszu zwiększa się o odsetki od środków Funduszu.

4. Środki Funduszu mogą być zwiększone również o:

a)       darowizny,

b)       6,25% podstawy na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do korzystania z opieki pracodawcy,

c)        6,25% podstawy naliczenia, czyli przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej przysługujący na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,

d)       inne środki określone w odrębnych przepisach.

5. Odpisy i zwiększenia oraz kwoty wypłaconego świadczenia urlopowego, obciążają koszty działalności pracodawcy.

6.       Równowartość dokonywanych odpisów i zwiększeń naliczonych na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy funduszu.

7.       Środki niewykorzystane w danym roku przechodzą na rok następny.

III. Osoby uprawnione do korzystania z funduszu

 

§ 3

1.       Do świadczeń z Funduszu uprawnieni są:

a)       pracownicy zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych,

b)       emeryci renciści - byli pracownicy zakładu.

c)        członkowie rodzin osób wymienionych w punktach a i b.

2.       Członkami rodzin, o których mowa wyżej, są:

a)       pozostające na utrzymaniu i wychowaniu dzieci własne, przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków, a także pozostające na utrzymaniu osoby uprawnionej wnuki, rodzeństwo do 18 lat, a jeżeli uczą się - do ukończenia 23 lat,

b)       współmałżonkowie

3.       Członkowie rodzin po zmarłych pracownikach - jeżeli byli na ich utrzymaniu.

 

§ 4

1.       Świadczenia socjalne w pierwszej kolejności przyznawane będą osobom uprawnionym:

a)       o niskim dochodzie na osobę w rodzinie,

b)       samotnie wychowującym dzieci,

c)        posiadającym rodziny wielodzietne,

d)       mającym dzieci, które ze względu na stan zdrowia wymagają specjalnej opieki i leczenia.

IV. Przeznaczenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

§ 5

1.       Środki Funduszu przeznacza się na finansowanie (dofinansowanie):

a)       krajowego wypoczynku dzieci i młodzieży organizowanego (lub zakupionego) przez zakład pracy oraz indywidualnie przez osoby uprawnione w formie kolonii, obozów, zimowisk, wczasów organizowanych w ciągu roku szkolnego dla dzieci, do kwoty dopłaty wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie w zależności od dochodu na osobę w rodzinie.

b)       pomocy rzeczowej przyznawanej osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej lub zapomóg pieniężnych udzielanych w wypadkach losowych,

c)        krajowych wczasów pracowniczych, do kwoty dopłaty wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie w zależności od dochodu na osobę w rodzinie.

d)       wypoczynku urlopowego organizowanego przez pracownika we własnym zakresie. Warunkiem otrzymania dopłaty jest wykorzystanie min. 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego za dany rok (co 2 lata).

e)       działalności kulturalno-oświatowej w postaci imprez artystycznych, kulturalnych i rozrywkowych oraz zakupu biletów wstępu na takie imprezy,

f)        imprez sportowych, uczestnictwa w różnych formach rekreacji ruchowej i zakupu biletów wstępu na te imprezy,

g)       zakup wiązanek okolicznościowych w związku ze śmiercią pracownika, współmałżonka, dziecka, rodziców, teściów,

h)       zapomogi z tytułu urodzenia dziecka,

i)         pożyczki zwrotne na cele mieszkaniowe.

§ 6

1.       Z okazji takich świąt jak np. Wielkanoc czy Boże Narodzenie będzie udzielana materialna pomoc rzeczowa w postaci np. zakupu konkretnych towarów, paczek żywnościowych bądź w innej formie.

§ 7

1.       Osobom przebywającym na emeryturach i rentach raz w roku będzie udzielana pomoc rzeczowa w postaci zakupu  konkretnych towarów, paczek żywnościowych lub w innej formie.

§ 8

1.       Pożyczki zwrotne na cele mieszkaniowe mogą być udzielane na remont i modernizację lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego.

2.       Tryb ubiegania się o pożyczki zwrotne na cele mieszkaniowe:

a)       Pożyczka udzielana jest na okres 12 miesięcy i jest oprocentowana w wysokości 1% w stosunku rocznym, którą należy wpłacić z chwilą przyznania pożyczki, a jej wysokość od 2007r. wynosi 1 500 zł.

b)       Warunkiem przyznania pożyczki jest całkowita spłata poprzednio uzyskanej pożyczki,

c)       Jako zabezpieczenie spłaty pożyczki wymagane jest udzielenie poręczenia przez dwóch pracowników Urzędu Miejskiego w Surażu.

d)       Osoby znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o częściowe lub całkowite umorzenie pożyczki mieszkaniowej lub przesunięcie na okres dłuższy spłaty rat.

e)       Osoba, której została przyznana pożyczka podpisuje umowę z pracodawcą – wzór umowy stanowi załącznik nr 4 do niniejszego regulaminu.

§ 9

1.       Wysokość świadczeń ustalana jest w zależności od dochodu netto na osobę w rodzinie (załącznik nr 2).

 

V. Zasady i warunki przyznawania świadczeń socjalnych

§ 10

1.       Przyznanie i wysokość dofinansowania z Funduszu do usług świadczeń socjalnych dla osób uprawnionych uzależnia się od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, a w przypadku pomocy mieszkaniowej również od sytuacji mieszkaniowej.

2.       Podstawę do obliczenia ulgowych usług i świadczeń stanowi dochód przypadający na osobę w rodzinie, wykazany w oświadczeniu pracownika (wzór – załącznik nr 3).

3.       Pracownik ma obowiązek ująć w oświadczeniu pełną wysokość dochodów netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku uzyskiwanych przez wszystkie wspólnie zamieszkujące osoby w rodzinie i prowadzące wspólne gospodarstwo domowe.

4.       Burmistrz Suraża jako zarządzający środkami funduszu ustala kwotę dopłat do poszczególnych rodzajów działalności socjalnej w zależności od posiadanych środków.

5.       Osoba korzystająca z Funduszu, która otrzymała nieodpłatną lub ulgową pomoc materialną zobowiązana jest do niezwłocznego zwrotu dopłaty lub pomocy wraz z ustawowymi odsetkami, jeżeli:

-         pracodawca stwierdzi, że osoba korzystająca z Funduszu złożyła nieprawdziwe oświadczenie, sfałszowała dokument lub w inny sposób wprowadziła pracodawcę w błąd,

-         wykorzystała przyznaną dopłatę lub pomoc niezgodnie z jej przeznaczeniem.

 

VI. Postanowienia końcowe

§ 11

1.       Nie można pokrywać z Funduszu wydatków, które nie mogą być z niego finansowane, ani obciążać funduszu zobowiązaniami ponad kwotę zgromadzonych na rachunku bankowym środków Funduszu.

2.       W sprawach nie uregulowanych w regulaminie mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy prawa.

3.       Regulamin wchodzi  w życie z dniem podpisania.

Regulamin niniejszy uzgodniony został z Katarzyną Żukowską-Koc reprezentującą interesy wszystkich pracowników.

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miasta Suraż

Wytwarzający/odpowiadający: Adam Kochanowski

Wprowadzający: Adam Kochanowski

Data wprowadzenia: 2007-06-13

Data modyfikacji: 2007-06-13

Opublikował: Adam Kochanowski

Data publikacji: 2007-06-13